win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 11 από σύνολο 11

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα Καποιος με εμπειρια σε σοβαδες θα μπορουσε να με βοηθησει μια και εγω δεν εχω μεγαλη κατασκευαστικη ή να με παραπεμψει σε καποιο βιβλιο . Δεν θελω να κανω χρηση ετοιμου σοβα .Διαβασα και τα παραπανω που αναφερουν οι συναδελφοι για ρηγματωσεις αλλα και γενικα απο τον περιγυρο δεν ειναι πολλοι ευχαριστημενοι με τους ετοιμους σοβαδες.(Η οικοδομη δεν ειναι με θερμοπροσοψη και εχω μονωση εξωτερικα σε σεναζ και υποστυλωματα και δοκους)

    1.Ποια ειναι η σωστη διαδικασια (προεργασια) που ακολουθειται πριν αρχισει ο σοβατζης?ειμαι στο σταδιο των τουβλων και δουλευουν ηλεκτρολογοι και υδραυλικοι

    2.Θα ακολουθησω τα τρια σταδια (πεταχτο,αμμοκονια,μαρμαροκονια).Ποιες ειναι οι βελτιστες αναλογιες υλικων που πρεπει να εχω σε καθε στρωση?

    3.Να τοποθετησω μονο υαλοπλεγμα ή και νευρομεταλ?Σε ποιες επιφανειες περα των καναλιων (υδραυλικα,ηλεκτρικα) πρεπει να επεκτεινονται τα υλικα αυτα?πχ αλλος μου λεει να ντυσω ολη την οψη εξωτερικα με υαλοπλεγμα ,αλλος μου λεει να ντυσω τα μονωτικα με νευρομεταλ και να το βαλω και εκει που ενωνεται το φελιζολ (εξωτερικα με το τουβλο) (πχ να εχω λωριδα 40 εκατοστων και τα 20 εκ να ειναι στο φελιζολ και τα αλλα 20 στο τουβλο)

    4.Να βαλω στεγανωτικο και αν ναι ποιο προτεινεται και σε ποιο χερι του σοβα ειναι ιδανικο να μπει?

    5.Σκεφτομαι να βαλω ινες στο δευτερο χερι καλα θα κανω?

    6.Μου προτειναν το τελικο σταδιο του σοβα να τον κανω "ρυζακι" για μεγαλυτερη αντοχη και αποφυγη ρηγματωσεων.ισχυει αυτο?
    7.καποια αλλα μυστικα που ισως υπαρχουν ?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 08.04.2014 στις 15:06

Παρόμοια θέματα

  1. Πόσοι διαφορετικοί τύποι - είδη - κατηγορίες οικισμών υπάρχουν επιτέλους;
    Από το μέλος Ubiquites στη θεματική κατηγορία Διάφορα (ειδικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2014, 14:55
  2. Αρχιτεκτονικοί τύποι
    Από το μέλος Εύα στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.09.2010, 07:54

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •